Wspólnota Polska
historia
.wspolnotapolska.org.pl

Armia Polska w ZSSR

 
Armia Polska w ZSSR
 


Na podstawie zawartego 30 lipca 1941 r. układu pomiędzy rządami Polski i ZSSR, rząd sowiecki uznał za nieważne traktaty sowiecko-niemieckie dotyczące zmian terytorialnych Polski. Przywrócono także stosunki dyplomatyczne pomiędzy obydwoma państwami. Rząd sowiecki wyraził również zgodę na formowanie na terytorium ZSSR Armii Polskiej.

W zawartej 14 sierpnia 1941 r. umowie wojskowej określono jej liczebność na 30 000 ludzi. Armia Polska w ZSSR miała składać się z jednostek lądowych. Żołnierze służący w lotnictwie lub Marynarce Wojennej mieli być kierowani do Wielkiej Brytanii w celu uzupełnienia znajdujących się tam jednostek polskich. Nabór miał być prowadzony wśród obywateli polskich znajdujących się na terytorium ZSSR: deportowanych, więźniów obozów i kolonii karnych oraz jeńców wojennych. Rząd ZSSR ogłosił dekret amnestyjny dla obywateli polskich. Dowódcą Armii Polskiej mianowany został generał Władysław Anders. Jej wyposażenie w sprzęt i uzbrojenie winny zapewnić ZSSR i Wielka Brytania w ramach dostaw amerykańskich z programu Land and Lease Bill.
 

ZSSR grudzień 1941 r.
Na trybunie od prawej: Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski, wiceminister Spraw Zagranicznych ZSSR Andriej Wyszyński i ambasador RP Stanisław Kot. Obok trybuny stoi gen. Władysław Anders

Masowy napływ ochotników spowodował, że w grudniu 1941 r. podwyższono etat armii do 96 000 ludzi. 27 000 żołnierzy miano ewakuować w celu uzupełnienia Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Obozy i jednostki polskie zostały umieszczone w Azji Środkowej. Rozpoczęto formowanie 6 dywizji piechoty, z czego 2 według etatów polskich (3 pułki piechoty i pułk artylerii), a 4 według etatów brytyjskich (2 pułki piechoty), brygady artylerii, brygady pancernej, pułku saperów, pułku łączności oraz służb.
 

Żołnierze polscy defilują...

2 lutego 1942 r. władze sowieckie wystąpiły z propozycją wysłania 5 Dywizji Piechoty na front. Spotkało to się z odmową dowództwa polskiego, wynikającą z faktu, iż dywizja nie była w pełni wyszkolona i uzbrojona (brak artylerii ppanc i plot, niepełna artyleria polowa), a także, iż gen. Anders był przeciwny wysyłaniu na front pojedynczych dywizji, chcąc aby Armia Polska weszła do walki jako całość.
 

Ćwiczenia artylerii 5 dywizji

Odmowa ta spowodowała, że władze sowieckie ograniczyły przydziały żywności dla oddziałów. Dodatkowo sytuację komplikował fakt, iż z racji tych żywiono również kilkadziesiąt tysięcy cywilnej ludności polskiej, znajdującej się w obozach wojskowych. Wzajemne stosunki zaogniała sprawa braku wiadomości o losie ok. 20 000 polskich oficerów i policjantów, o których, pomimo licznych interwencji władz polskich, rząd sowiecki nie udzielał jasnych informacji.

W tej sytuacji podjęto decyzję o ewakuacji części sił polskich na Bliski Wschód. Miała ona pełne poparcie władz brytyjskich, zainteresowanych wzmocnieniem swych sił w tym rejonie. W trakcie pierwszej ewakuacji (na przełomie marca i kwietnia 1942 r.) przewieziono ok. 31 000 żołnierzy oraz 11 000 cywilów. W kwietniu 1942 r. władze sowieckie zamknęły polskie komisje poborowe, co faktycznie doprowadziło do ustania napływu nowych ochotników. Z pozostałych w ZSSR około 44 000 żołnierzy polskich tylko co 6 był uzbrojony; posiadali oni na wyposażeniu zaledwie 28 dział. Żołnierze byli skrajnie niedożywieni, a znaczna ich część żołnierzy chorowała na tyfus i malarię.

7 lipca 1942 r. rząd brytyjski wystąpił z wnioskiem o wycofanie reszty Armii Polskiej wraz z ludnością cywilną na Bliski Wschód. Po wyrażeniu zgody przez rząd sowiecki, w lipcu terytorium ZSSR opuściło 44 000 żołnierzy polskich i ok. 25 000 ludności czywilnej.
 

ZSSR 1942 r.
Ewakuacja oddziałów polskich do Iranu

 


Generał Władysław Anders
(1892-1970)

W okresie I wojny światowej służył w armii rosyjskiej. Od 1918 r. w Wojsku Polskim. Był m.in. dowódcą pułku i brygady kawalerii. Znany jeździec sportowy. Wczasie kampanii 1939 r. dowodził grupą operacyjną kawalerii. Ciężko ranny dostał się do niewoli sowieckiej. Zwolniony z więzienia, w VIII 1941 r. objął dowództwo Polskich Sił Zbrojnych w ZSSR. Następnie dowódca 2 Korpusu Polskiego oraz pełniący obowiązki Naczelnego Wodza. W 1954 r. otrzymał stopień generała broni. Jeden z przywódców polskiej emigracji o wielkim autorytecie wśród Polaków. Odznaczony m.in. orderem Virtuti Militari 2, 3, 4 i 5 kl., amerykańskim orderem Legii Zasługi, brytyjskim ordrem Łaźni i włoskim Krzyżem Walecznych.

 

Armia Polska w ZSSR

Dowódca:
- gen. Władysław Anders.

Skład:
- 6 dywizji piechoty,
- 1 brygada artylerii,
- 1 brygada pancerna,
- 1 pułk saperów,
- 1 pułk łączności,
- służby.

Stan:
- ok. 75 000 żołnierzy